Rendszeres mozgás
Érszűkület esetén a megfelelő mozgásforma megválasztásához minden esetben konzultálni kell a kezelőorvossal. A könnyű séta alapvetően minden esetben ajánlott.
Az érszűkület súlyosabb formájában nagyon beszűkítheti a beteg mozgásterét, hiszen a betegség előrehaladtával a mozgástávolság egyre csökken – ami az önálló életvitelt is nagyon megnehezíti. Ebbe azonban nem szabad beletörődni!
Járásgyakorlat, értorna, könnyű sportok
A terápiaként előírt, kontroll mellett végzett, szakember által vezetett, rendszeres járásgyakorlat és értorna sokat segíthet az érszűkület okozta problémák sikeres megoldásában.
Amint a kóros folyamatok enyhülnek és az érintett jobb állapotba kerül, egyéb könnyű mozgásforma is felkerülhet a repertoárra: visszanyerhető például a hosszasabb sétákra való képesség, szóba jöhet a kocogás, a kerékpározás, az úszás, a vízi torna, a tánc.
Már napi 30 perc könnyű sétának is rengeteg előnye van. Jótékonyan befolyásolja az érfalak állapotát, a vérnyomást, a fizikai fittséget. Ha egy mód van rá, igyekezzünk jó levegőjű helyen sétálgatni – de még a városi séta vagy a futópadon végzett gyaloglás is jobb, mint a mozgásszegény életmód.
Figyeljünk oda, mit mond az orvos!
A helyes mozgásforma megválasztásához minden esetben érdemes kikérni a kezelőorvos véleményét.
A gyógyszeres vagy egyéb terápia pontos követése, az előírt egyéb mozgásterápiás eljárásokon való részvétel természetesen emellett is szükséges.
Abban az esetben, ha rendszeres mozgás kocogás, tánc mellett olyan fájdalmakat érzünk a lábban, amilyeneket korábban nem, szintén orvosi kontroll tanácsolt.
A napi séta vagy más napi mozgásforma nemcsak diagnosztizált érbetegeknek ajánlott, hiszen ennek során idejében felfigyelhetünk például az esetleges tünetekre is, amelyeket egy esetleges érszűkület okozhat.
A rendszeres mozgás pozitív hatásai
Aki rendszeresen mozog, pontosan tudja, hogy ennek milyen sokféle pozitív hozadéka van.
A testmozgás növeli például az érfalak rugalmasságát, segít elkerülni a meszesedést, gátolja a plakkok lerakódását, a magas vérnyomás kialakulását, a trombózist, de számos más érrendszeri problémát is megelőzhetünk általa.
A fizikai edzettség következtében csökken a nyugalmi pulzus, növekszik a szív teljesítőképessége, javul a szövetek oxigén- és tápanyagellátása. Közérzetünk, életminőségünk javul, energikusabbá válunk, szervezetünk egésze egészségesebb lesz!
Facebook
Csatlakozz közösségünkhöz!
Instagram
Kövess minket instagramon!